Pro všechny milovníky zvířat je pobyt ve volné přírodě často vyhledávaný. Ideální řešení je strávit ho pod stanem, poblíž rybníka, kdy je možné sledovat dění v přímém přenosu. Rosnička zelená, která na sebe upozorní nejen svým výrazným zvukovým projevem, ale i svou jasně zelenou barvou s tmavým pruhem přes celý trup. Tento druh se vyskytuje snad u všech řek na území Evropy. Tato velikostně menší žabka je aktivní především vnoci, kdy se vydává za obživou. Drobný hmyz, pavouci či bezobratlí živočichové jsou její oblíbenou potravou. Zahlédnout ji můžete při aktivitách i během dne, kdy se šplhá po křovinách blízko vodní hladiny. Stejně tak Blatnice skvrnitá, které se pro její přirozený odér říká česneková. Má zavalité tělo a zřítelnice jejich očí jsou svislé, duhovka má zlatavý odstín. K životu si vybírá buď písečné, nebo lehce hlinité prostředí, které nabízí malé rybníčky. Tato žába přezimovává hluboko zahrabaná v půdě.
Pozorovat ze břehu rybníka vodní ptactvo přináší všem milovníkům zvířat radost. Sledovat z bezprostřední blízkosti jejich rituály je obohacující. Pokud se podaří zahlédnout koncem srpna Potápku rudokrkou, budete mít štěstí. Tento tažný pták po přepeření se vydává na další pouť. Na břehu rybníka je možné spatřit i Volavku popelavou. Která za letu vydává hlasitý „kreik“ a tím dává zprávu, kde se zrovna nachází.
Ráda loví menší rybky a nepohrdne ani hmyzem, hadem či myší. Potápka roháč sice připomíná kachnu, ale odlišuje ji dlouhý vzpřímený krk. U našich vodních hladin se objevuje už v dubnu a zůstává až do podzimu. Hnízda si staví přímo na vodě a hned po narození dokážou plavat V červnu vylíhlá mláďata už červnu začínají létat. Racek chechtavý, jak už jeho označení napovídá, na sebe upozorňuje nezaměnitelným zvukem. Obzvláště vydá-li se na olov v hejnu. To se stávají postrachem malých rybek. Nejčastějším místem ke snášení vajec jsou porosty v bažinách rybníků. Po vylíhnutí v krátkém čase opouštějí svá stanoviště. Protože ta se stávají cílem útoků Sokolů stěhovavých.