Instalatérská profese je mnohdy nevděčné řemeslo, protože mnoho lidí vůbec neocení náročnost a hlavně důležitost tohoto povolání. Ono je to svým způsobem spíše poslání, podobně jako jej vykonávají (nebo by alespoň měli zodpovědně vykonávat) všichni lékaři. Instalatéra si v civilu ani nevšimnete (pokud jej osobně neznáte), chodí nakupovat stejně, jako vy, jezdí autem podobně, jako vy, a prožívá životní radosti i strasti, možná shodné s těmi vašimi. My bychom vám rádi připomněli, že jsou jisté situace, kdy se bez instalatéra neobejdete, a mezi ně také patří chvíle, které jim určitě nezávidíme.
Čištění odpadů
Když se vám doma ucpe toaleta, a nemáte žaludek na to, hrabat se rukama ve výkalech a snažit se protlačit je do kanalizace gumovým zvonem, přivoláte havarijní servis Kanalizace instalatéři. Ten na to žaludek mít musí. A představte si, že byste čistili odpady u zanesených toalet ne jednou za deset let, ale třeba padesátkrát do roka. Některým lidem se dělá nevolno už jen při pouhém pomyšlení na něco takového, natož aby vzali do ruky potřebné nářadí a začali problém řešit.
Když je problém až v kanalizaci
Někdy se stává, že zanesený odpad v domácnosti souvisí s problémem v kanalizaci. Ta může být prorostlá křovinami, kořeny stromů a může tam být nános usazených pevných kalů, odplavených z domovních odpadů či ze splaškové vody z ulice. Kanalizaci je pak nutné zprůchodnit a využívá se k tomu buď tlaková voda, anebo mechanické nástroje, např. frézy, s nimiž se odfrézují nánosy bahna a dřevin. Po ukončení čištění kanalizace se provádí kamerový monitoring, aby se zjistil rozsah vyčištění a případných škod, které se uvnitř potrubí vyskytují. Zkrátka i kanalizace vyžaduje údržbu a kdybychom jí zanedbávali, vypadalo by to u nás jako ve středověkých městech, kde se splašky vylévaly přímo na ulici, což pak také způsobilo epidemie infekčních chorob.