Provoz venkovního bazénu v naší zeměpisné šířce můžete provádět třemi způsoby. Ten první je nejméně obvyklý, i když teoreticky možný – ponecháte bazén v provozu po celý rok s tím, že neustále vyhříváte vodu např. tepelným čerpadlem. Snazší to mají lidé, co žijí v oblastech, kde vyvěrají minerální prameny, např. na Jižním Slovensku, kde termální voda umožňuje poměrně snadný a hlavně levný celoroční provoz.
Druhý způsob je zcela vypustit vodu z nádrže, bazén složit a uklidit do garáže nebo do vytápěného sklepa. Toto je obvyklé zejména u zahradních přenosných nafukovacích vířivek anebo u menších nadzemních bazénků, kde vypuštění vody neznamená žádnou výraznou finanční zátěž pro rodinný rozpočet.
Třetí způsob je poměrně častý, a sice u větších bazénů, kde by vypuštění velkého objemu vody nebylo finančně rentabilní, se provádí proces tzv. zazimování. Po ukončení koupací sezóny se z bazénu vypustí pouze část vody a ta zbývající se musí ošetřit tak, aby v průběhu zimních měsíců, kdy není bazén využíván a hlavně pravidelně udržován v čistotě, nedošlo ke zhoršení její jakosti. A následně k problémům, které pak vyvstanou na jaře, jakmile se rozhodnete provoz bazénu opět obnovit.
Pro zajištění potřebné kvality vody se používá speciální přípravek, tzv. zazimovač. Jedná se o směs látek, která se postará o eliminaci výskytu nežádoucích mikroorganismů včetně řas, a zajistí, aby po celou dobu několika měsíců nebylo nutné provádět další nezbytné kroky pro čištění bazénové vody. Zazimovače se dávkují v poměrně malé koncentraci a musí se postupovat přesně podle návodu, uváděného výrobcem. Zároveň se musí dodržet správný postup zazimování, kde je zejména rozhodující pH vody a také koncentrace aktivního rozpuštěného chlóru.
Součástí procesu zazimování je také instalace dilatačních plováků, které brání poškození nádrže vlivem rozpínajícího se ledu.